Anket
Sepet
Sepetiniz boş.
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Etiket Bulutu
Haber ve Duyurular
ALİ BABACAN CUMAYERİ’NDE
Tarih: 11/09/2021
DEVA lideri Ali Babacan, Cumayeri'ni ziyaret etti.  DEVA Parti Genel Başkanı Ali Babacan, Cu... Devamını oku...
Babacan Cumayeri'ne Geliyor
Tarih: 08/09/2021
DEVA Parti Genel Başkanı Ali Babacan 10 Eylül Cuma günü Cumayeri'ne geliyor. Alına... Devamını oku...
KERSENDÜZÜ VE KAŞALTI MAHALLELERİ DÜŞÜK VOLTAJDAN ŞİKAYETÇİ
Tarih: 06/09/2021
Cumayeri İlçesi Üvezbeli köyü Kersendüzü ve Kaşaltı mahallelerinde... Devamını oku...
MHP'DEN DÜZCE GAZETECİLER CEMİYETİNE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
Tarih: 31/08/2021
  Milliyetçi Hareket Partisi Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Milliyet&ccedi... Devamını oku...
Başkan Koloğlun’dan 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı
Tarih: 30/08/2021
Cumayeri Belediye Başkanı  Mustafa Koloğlu, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayımladığı me... Devamını oku...
DÜZCE GAZETECİLER CEMİYETİNİN İLK MİSAFİRİ İYİ PARTİ OLDU
Tarih: 28/08/2021
İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er ve beraberindeki yönetim kurulu üyele... Devamını oku...
BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 23/08/2021
7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İ... Devamını oku...
DÜZCE GAZETECİLER CEMİYETİ YÖNETİM KURULU İLK TOPLANTISINI YAPTI.
Tarih: 23/08/2021
Düzce Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erol Tayhan, kongrenin ardından yeni yönetim ile bir ... Devamını oku...
Yaşanan Doğal Afetleri Sadece İklim Değişiklikleriyle Açıklayamayız!
Tarih: 20/08/2021
Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi, Orman Fakültesi (D... Devamını oku...
CUMAYERİ BELEDİYESİ SELZEDELERİN YANINDA
Tarih: 15/08/2021
1İTFAİYE ARACI 2 PERSONEL ÇALIŞMALARA BAŞLADI Cumayeri Belediyesi, yoğun yağış sonrası oluş... Devamını oku...

   Tüm haberler
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 811431
Aktif: 10
Bugün: 155
Dün: 484
Site İçi Arama
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Z Kuşağının hayatı - NEVZAT KELEŞ(GERÇEKLER)

Z Kuşağının hayatı

Yazar: NEVZAT KELEŞ(GERÇEKLER) |  Tarih: 30 / 01 / 2021 |  Yazı Okunma: 5649


 

Sevgili okurlar,Z kuşağının hayatı; bağımsız, inatçı, pragmatik ve hep acelesi var.

2000’den sonra doğan ve sayıları 2 milyon’u bulan gençler Z kuşağı olarak adlandırılıyor. İnternetsiz bir dünyayı tanımayan ve önceki kuşakların umutları, hayalleri ve ahlakından milyonlarca ışık yılı uzakta bir yaşam süren Z kuşağı, dijital dünyaya adeta göbekten bağlı oldukları için bazı akademisyenler tarafından “mutantlar” diye anılıyor.

Her şeyi hemen istiyorlar. Aynı anda iki ekranda sörf yapabiliyorlar. En yeni akıllı telefona bir servet ödemeyi dert edinmiyorlar ama internetten bedava indirmek dururken bir film ya da şarkı için ödeme yapmaya elleri gitmiyor.

13-20 yaş arasındaki bu kuşak tüm yeni eğilimleri, akımları sosyal medyadan alıyor ve önceki kuşakların ahlakını modası geçmiş buluyor. İnternette dünya çapında hâkim olan modayı takip ediyorlar. Konuştuklarında söz dağarcıkları kısaltmalardan geçilmiyor, bunları bilmeyenler tek kelimesini anlamıyor.

Z kuşağının önemsedikleri; iyi bir eğitim, yaratıcılık ve öznellik, bireyselliğin önemi, ifade özgürlüğü, bilgiye ilk elden erişim, anlayış ve empati yer alıyor.

Z kuşağının önemsemedikleri arasında ise;  standart sosyal çevre ve meslekler, dışına çıkılamayan kurallar, fazla zaman isteyen işler, takım çalışması, özgüvensiz kişiler, genel geçer kurallar, yaratıcılığa izin vermeyen sosyal ve iş çevreleri bulunuyor.

Bunlar kriz döneminin çocuğu, görünümlerinden de belli oluyor. Özellikle ekonomi ve çevre bakımından karanlık bir gelecek gördüklerini söyleyip bu yüzden “çok strese girdiklerinden” söz ediyorlar. Hepsi aynı ücreti sunduğunda, Fransa’da Z kuşağının yüzde 25’i en eğlenceli, yüzde 22’si en yenilikçi ve yüzde 21’i en etik şirketi tercih ediyor. Ama tüm idealist kuşaklar gibi onlar da dünyayı değiştirmek istiyor, gönüllü çalışma fikrini seviyor.

Z kuşağının ortalama bir üyesi ekran başında günde 3 saatten fazla geçiriyor. Sürekli bir şeyleri kaçırma korkusu içinde yaşıyorlar. Yeni ve heyecan verici bir şey çıktığında anında yakalayamamanın fikrine bile dayanamıyorlar. En çok Facebook’a bağımlılar.

Hepsi TV izlerken internette sörf yapıyor ve teknolojiyle her şeyin mümkün olduğunu düşünüyor. Ama konsantrasyon aralıkları çok kısa, baştan sona doğru düzgün okumaktansa şöyle bir göz gezdirmeye eğilimliler, bu da okulda zorluk çekmelerine yol açıyor.

Z kuşağı, kendi şirketini kurmak isteyen bir kuşak. Yüzde 50 ile 72’si sıfırdan bir şey yaratıp kendi kendinin patronu olmak istiyor. “İş” kavramını olumsuz algılıyorlar: “Karmaşık, vahşi bir orman...”. Başarının kendi niteliklerinden ziyade kendi bağlantı ağlarından geldiğini düşünüyor ve düz bir örgütlenmeyi hiyerarşiye tercih ediyorlar. Başarılı olmak istiyorlar ve yüzde 76’sı hobisinin mesleği olmasını arzuluyor. Z kuşağı, iş dünyasında çok şeyi değiştirecek. Şirketler bu internet çocukları için stratejilerini gözden geçiriyor.

Z kuşağı hoşgörüyle yaklaşıldığında, iş hayatının ve toplumun dinamiklerini olumlu yönde değiştirebilir, bulunduğu konumlara artı değer katabilir. Bu noktada eğitimcilerin veya şirketteki yöneticilerin, Z kuşağındakilerin hızına yetişme baskısından uzak durması, diğer kişilerle bu kuşağın uyumlu çalışması yönünde stratejiler geliştirmesi gerekir.

İş hayatında bu kuşağın yenilikçi bakış açısı ve analitik zekaları, şirket politikasına paralel olarak geliştirilebilir. Bu durum, hem şirketin hem de bu kuşağa mensup kişilerin iş hayatındaki yükselişi için altın değerindedir. İşte eski tecrübeli kişiler ile yeni kuşak arasındaki dengenin sağlanması, iş koşullarının kişilerin durumlarına özel olarak düzenlenmesi fark yaratacaktır.

Z kuşağının artıları kadar eksileri de vardır. Örneğin bu özel çocuklar, toplumdan çok bireyselliği savunduklarından, ikili ilişkilerde pek de başarılı sayılmazlar. Yüz yüze iletişimden ziyade, sosyal mecraları öncelikli tutmaları da zaman zaman yalnız kalmalarına neden olabilir. Sosyal medyadaki arkadaşları onlar için gerçek hayattaki arkadaşları kadar önemli; ama bu sanal “dostlarla” bazen gerçek hayatta da buluşabiliyorlar. 10’undan 8’i, hatta fazlası, sosyal ağlardan çıkmıyor ve yarısından fazlası gerçek toplumsal yaşamlarının orada gerçekleştiğini düşünüyor.

Takım çalışmasına yatkın olmamaları, istediklerinden emin ve kurallardan hoşlanmıyor olmaları da, başta ailesi ve arkadaşları olmak üzere, pek çok kişiyle çatışmaya girmeleriyle sonuçlanabilir.

Z kuşağı çocukları, lükse ve teknolojiye olan düşkünlükleri, zaman zaman doyumsuzluğa varabilen istekleri, kural tanımaz oluşları gibi nedenlerle aileleriyle iletişimde bazı sorunlar yaşayabilir.

Cep telefonu ve internete sürekli ihtiyaç duyan bu çocuklar, ailelerinin bu konuda engelleriyle karşılaşır. Aileler çocuklarının savurgan, uyumsuz, iletişim sorunlu olduğunu düşünebilir, bu konuda çocuğa baskı uygulayabilir. Bu durumda çocuk da öz güvenli bir birey olarak, tepkisini öne çıkarır ve sorunlar çığ gibi büyüyerek devam eder. Aileler gelişen çağa ve teknolojiye çocuklar kadar olmasa da, uyum sağlamaya çalışmalı, çocuklarının isteklerini dinlemelidir.Saygılarımla

 

 

 
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Nevzat KELEŞ

Hoşgeldiniz


      e-mail adres:    duzcegercek81@gmail.com